Vitosol je rada plochých a trubicových vákuových kolektorov firmy Viessmann, ktoré sú výsledkom viac ako 40 ročného výskumu a vývoja. Najnovšia generácia kolektorov je vybavená vrstvou ThermProtect, ktorá kolektor chráni pred poškodením počas období s nízkym odberom teplej úžitkovej vody alebo počas veľmi horúcich letných dní.
ThermProtect – ochrana kolektora pred prehriatím
Automatická deaktivácia solárneho kolektora pomocou vrstvy ThermProtect je najväčšou inováciou v tejto oblasti za posledných 20 rokov. V obdobiach s nízkym alebo žiadnym odberom teplej úžitkovej vody (napríklad počas letnej dovolenky alebo veľmi horúcich pracovných dní) v minulosti dochádzalo k prehrievaniu kolektorov a ich nadmernému opotrebeniu až znehodnoteniu. Vrstva ThermProtect so zvyšujúcou teplotou kolektora mení svoju štruktúru a vo zvýšenej miere začína odrážať slnečné lúče. Činnosť kolektora sa tak obmedzuje a teplonosné médium nikdy nedosiahne bod prehriatia. Výhodou vrstvy ThermProtect je aj jednoduchšia inštalácia kolektora, keďže nie je potrebné používať chladiace nádoby a zariadenie pre zabránenie stagnácie kolektora.
Široké možnosti aplikácie
Rada solárnych kolektorov Vitosol firmy Viessmann obsahuje ploché aj trubicové kolektory, čo umožňuje široké možnosti ich využitia. Kolektory je možné objednať vo vodorovnom alebo zvislom prevedení a v plnej miere sa prispôsobiť priestorovým alebo dizajnovým požiadavkám stavby. Vákuové trubicové kolektory sa dajú použiť aj ako súčasť vonkajšej fasády. Vďaka možnosti individuálneho natočenia trubíc vzhľadom na slnečný svit nie je ohrozená efektívna prevádzka solárneho kolektora.
Efektívny ohrev teplej úžitkovej vody aj v prechodnom období
Vďaka kvalitným materiálom a izolácii použitej pri výrobe sa kolektory firmy Viessmann hodia na všetky druhy aplikácie. Počas letných mesiacov efektívne ohrievajú bežne spotrebúvanú teplú úžitkovú vodu v domácnosti, alebo ohrievajú vonkajšie a vnútorné bazény. Trubice vákuových kolektorov je možné individuálne nasmerovať na dráhu Slnka pre dosiahnutie maximálnej efektívnosti aj počas skorej jari alebo neskorej jesene. Trubicové kolektory zároveň dokážu získavať slnečnú energiu aj pri zamračenom počasí. Pri správnom návrhu solárneho systému je možné použiť ho aj na podporu vykurovania.